Ohlins STX36 Blackline S36PR1C1L Shock Absorbers For Harley Davidson 1991-2017 Dyna Models (HD 763)
  • MCS image
Add to Basket Wishlist
Check for fitment
Or select by make, year, model
×
Seen it cheaper elsewhere?
Our Price Promise
Seen this item cheaper on another website? Let us try and match it!
Your email:
Where did you see it?
Anything else to add?
Please note:
  1. The item must be identical to the one on our website listing and must show as being available.
  2. Price match applies to items sourced from authorised UK retailers only, not private sellers.
  4. ARH Custom reserve the right to price match only one of each item per customer.
  5. ARH Custom reserve the right to withdraw the price match policy at any time.
×
Estimated shipping date between 18 May and 21 May.
Usually ships in 3-6 business days
All orders are shipped out of our UK premises. Estimated shipping date between 18 May and 21 May.
Instructions
About Shipping Costs
Shipping Cost
Type Code - S36PR1C1L means:
  • (S) Single tube
  • (36) 36mm piston diameter
  • (P) Monotube high pressure gas type of shock absorber with external “piggy back” reservoir
  • (R1) Adjustable rebound damping on single tube shocks. Adjuster wheel above the end eye
  • (C1) Adjustable compression damping. Adjuster wheel or slot on the reservoir
  • (L) Adjustable length
Technical data:
  • Length: 305 +10/-0 mm
  • Stroke: 68 mm
  • Rate N/mm: 33 N/mm
  • Position: Rear
  • Mounted spring: 00281-66
  • Packaging unit: Pair
Specifications +
Units: Pair
Color/Finish: Black
Product Name: Shock
Model: STX Pro
Extended Length: 305,000 mm (12,007")